Biga’nın Filizleri’ni Geleceğe Hazırlıyoruz

 

   

       Apartman ve site yöneticileri, işyerleri, sivil toplum kuruluşları ve kişiler ile bir öğrenci okutuyoruz. Bu proje ile bir çocuk okuturken; bu aslında her bursverenin geleceğe çok emin adımlarla yürüyen bir kişi yetiştirmesi anlamına geliyor. Belediyelerin ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine yasal olarak burs verememesi nedeniyle bu projeyi geliştirdik. Belediyenin organizasyon gücü ve halkın örgütlenme becerisine güvenerek hemşehrilerimizin kendi aralarında örgütlenmesine ve ihtiyaç sahibi üniversite öğrencisine burs vermesini sağlıyoruz.

Halkımızın en çok ihtiyaç duyduğu dayanışma ve yardımlaşma duygusunu ortaya koyan projemize bugün itibariyle başladık. Bu projemizin 3 günlük tanıtımı sırasında kısa sürede kentin dinamiklerinden ve siz değerli hemşehrilerimizden gördüğümüz destek bizleri mutlu etti.

Meslek odaları, dernekler, sivil toplum kuruluşları, taksi durakları, belediye çalışanları, muhtarlar, spor kulüpleri, meclis üyeleri, esnaflar ve duyarlı hemşehrilerimiz bugün bir öğrenci için ayda 250 lira toplayarak bir öğrenciye vermeye başlayacak.

Sadece belediyenin organizasyon gücünü ve halkın örgütlenme becerisini kullanarak kısa sürede ciddi rakamlara ulaşacağımızı biliyoruz. Siyasi hiçbir görüşe bakmaksızın öğrencilerimize ulaşacak, sadece ihtiyaç sahibi olmalarını önemseyeceğiz.

 

Projenin Hedefi                            

 

       Ailelerin maddi yetersizliği nedeniyle öğrenim görmekte zorlanan ve belki de yakın zamanda okulu bırakmak zorunda kalacak olan üniversite öğrencilerimize, lise öğrencilerimize eğitimde fırsat eşitliği sağlamak ve geleceğimizin garantisi evlatlarımızın meslek sahibi ufku açık bireyler olarak yetişmelerine imkan tanımaktır.

Projeye katılan her bursverene ‘Bu apartmanın/kurumun/kuruluşun bir öğrencisi var’ plaketi asacağız ve projemize paydaş olduklarını ortaya koyacağız.

Eğitime destek olmak toplumsal bir sorumluluktur. Eğitime destek olmak vicdani bir ödevdir. Eğitime destek olmak vatandaşlık görevidir. Eğitime destek olmak bazen bir dayanışma gerektirir. İhtiyaç sahibi bir öğrenciye karşılıksız burs sağlamak geleceğe yatırım yapmak demektir.

Eğitim şart. Toplumsal dayanışmanın bu en güzel örneğine sahip çıkan, sahip çıkmak için aramıza katılan ve bu toplantıda bizleri yalnız bırakmayan siz değerli hemşehrilerimize çok teşekkür ediyoruz.

Bir ülkenin geleceği politikacıların vaatlerinde değil, çocuklarının ve gençlerinin hayallerindedir. Nerede olursa olsun, bir öğrenciye burs vererek geleceğinize sahip çıkacaksınız. Biga’nın Filizlerini birlikte yeşertelim.

 

Projenin Amacı                           

 

      Biga’nın Filizlerini geleceğe hazırlıyoruz. Apartman ve site yöneticileri, işyerleri, sivil toplum kuruluşları ve kişiler ile bir öğrenci okutuyoruz.  Hazırlamış olduğumuz projenin eylemsel amacı; Çanakkale’nin Biga ilçesi sınırları içerisinde oturan, maddi geliri olmayan veya yeterli olmayan, başarılı öğrencilerimize katkı sağlamaktır. Bunu yaparken de Biga halkını yerel yönetim sürecine dahil edip, öğrencilerin eğitim hayatlarının fırsat eşitliği çerçevesinde sürdürülmesini sağlamak amacındayız.

 

Projenin Süreci                          

 

       Anayasa Mahkemesi’nin 2008 yılında belediyelerin doğrudan üniversite öğrencilerine burs vermesini engelleyen yasayı yürürlüğe koymasından sonra üniversitede öğrenim hayatlarını zor şartlar altında devam ettiren öğrenci arkadaşlarımızın yaşamış olduğu sıkıntılar ve zorluklar, sosyal sorumluluk projemizin doğmasına sebep olmuştur.

Proje kapsamında; Bigalı öğrencilerimize bu burstan faydalanma olanağı sağlayacağız. Öğrencilerimize verilecek olan burs miktarı 250 (İki yüz elli) TL olarak belirledik. Bu ücret, öğrencilerin hesaplarına yıl içerisinde başladığı tarihten, eğitim yılı sonuna kadar (Haziran) gönüllülerimiz tarafından yatırılacak.

Belediyemize herhangi bir para girişi veya çıkışı söz konusu olmayacak. Biz Biga Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi öğrencileri bursveren gönüllülerine yönlendirerek, iki taraf arasındaki koordinasyonu sağlayacağız.

Peki bu öğrencileri nasıl belirliyoruz? Bununla ilgili kentimizin sivil toplum kuruluşu yöneticileri ve belediyemiz personelinden oluşan bir komisyonu oluşturduk. Burs yönetmeliğine uygun hazırlamış olduğumuz başvuru formlarımızı öğrencilerimize vereceğiz. Bu başvuru formunda, ailenin gelir düzeyini gösteren, üzerine kayıtlı taşınabilir taşınamaz mal kayıtlarını belirten ve öğrencinin başarı durumunu sunan evraklar mevcuttur. Öğrencinin bursu alıp almamasındaki en önemli etkenler, ailenin gelir düzeyi ve öğrencinin başarı durumudur. 

Bunun dışında T.C vatandaşı olması, üniversite öğrencisi olması ve Biga İlçe sınırları içerisinde ikamet ediyor olması ayrıca önkoşullardır. Başvuru formunda gerekli olan evrakları öğrencilerimiz eksiksiz bir şekilde tamamlayıp belediyemizin 2’nci katındaki Basın Yayın Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne teslim edecekler. Belli bir sayıya ulaşan başvuru evrakları, incelemeye alınıp komisyon kararı ile öğrencilere geri dönüş yapılıp bilgilendirilecek. Belirlenen öğrencilerimizi destek olmak isteyen destekçilerimize yönlendirip burstan faydalanmalarını sağlayacağız.

Öğrencilerimizi belirlediğimiz gibi katkı koymak isteyen herkesi de projemize dahil ederken nasıl bir yol izliyoruz?

        Proje ekibi ile katkı koyabileceklerle iletişime geçiyoruz. Projeye katılmaya karar veren destekçilerimize belirlediğimiz öğrencilerin gerekli bilgilerini sunarak samimiyet protokolünü imzalatacağız. Bu protokolde, öğrencinin okuduğu okulu, bölümü, banka hesap numaraları ve iletişim bilgileri bulunmaktadır. Destekçilerimiz bursun yatırılacağı tarihi kendileri belirleyecekler. Birden fazla öğrenci okutabilme olanakları vardır. Ancak her öğrenciye 250 TL şartını göz ardı etmeksizin daha fazla öğrenciye yardımcı olabilmektedir. Bu işlemler sonucunda projeye eğitim aidatları ile destek olan destekçilerimizin işletmelerine, apartman girişlerine “Bu işletmenin/apartmanın Bir Öğrencisi Var” veya “Bu işletmenin/apartmanın Öğrencileri Var” yazılı teşekkür plaketimizi asacağız. Asmış olduğumuz plaket ile hem katkı koyanları onurlandırma hem de katılmayanlara örnek olması amacı ile bu eylemi gerçekleştirmekteyiz.

 

             BAŞVURU FORMU                 

 

            SORGULAMA FORMU           

 

            İSTENİLEN BELGELER            

 


 
 
 
Copyright© 2004 - 2016 Biga Belediyesi Tüm hakları saklıdır.