18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 102'nci yıldönümü kapsamında Biga Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliklere katılan Biga Belediye Başkanı İsmail Işık, etkinlik sonunda Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ile birlikte sergi açılışı gerçekleştirdi. Bigalı araştırmacı, yazar, eğitimci Engin Gürsu'nun arşivinden oluşan sergide; 1. Dünya Savaşı'nde şehit düşmüş Bigalı Şehitlerimizin listesi ve belirlenebilen Bigalı 554 Gazimizden 100'e yakının fotoğraflarının yer aldığı Biga 1915 Sergisi; Çanakkale Savaşı dönemine ait Biga ile ilgili fotoğrafların yanı sıra o döneme ait savaş malzemeleri de yer alıyor.
Öte yandan törenlere CHP Biga İlçe Başkanı Özgür Ceylan, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
Sergiyi gezen Başkan Işık; "Engin Gürsu başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tarihimizi ve kuruluş/kurtuluş kahramanlığımızı doğru bir şekilde gelecek nesillere aktarabilmeliyiz ki; çocuklarımız da ülkelerine daha büyük aşkla ve azimle sahip çıkabilsinler. Tekrar tekrar ifade etmeliyim ki; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları vatan yapan tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Allah onlardan razı olsun" ifadelerini kullandı.
 
 

 
 
 
Copyright© 2004 - 2016 Biga Belediyesi Tüm hakları saklıdır.