Biga Kent Konseyi Başkanı ve belediye meclis üyesi Sedat Şahin, belediye meclis üyeleri Zafer Taşkın ve Recai Cesur Makedonya'nın Veles şehrini ziyaret ettiler. Veles'te konukları Veles Belediye Başkanı Slavcho Chadıev karşıladı.


Veles Belediyesi'nde gerçekleşen görüşmede planlanan çalışmalar ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesi konularında fikir alışverişinin yapıldı. Ziyaretin sonunda her iki taraf da karşılıklı hediyeler verdiler.


Biga Belediyesi ile Veles Belediyesi arasında 2015 yılında kardeş kent protokolü imzalanmıştı. Eski adı Köprülü olan Veles'in Biga için ayrı bir önemi var. Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Biga'ya gönderilen Köprülülü Hamdi Bey'in doğum yer Veles'tir. Bu nedenle başlayan dostluk ilişkileri kültürel işbirliği ile sürmüştü ilk olarak. Veles Belediyesi'nin de desteklediği halk oyunları ekipleri Biga'yı ziyaret ederek; her yıl düzenlenen Kültür ve Sanat Etkinlikleri'nde yöresel halk oyunlarını sergilemişlerdi. Ayrıca Biga Belediye Başkanı İsmail Işık'ın da desteklediği ve başlaması için çalıştığı ekonomik işbirliği konusunda da görüşmeler devam ediyor.

 

 

 

  • Biga'dan Veles'e dostluk ziyareti
  • Biga'dan Veles'e dostluk ziyareti
  • Biga'dan Veles'e dostluk ziyareti

 
 
 
Copyright© 2004 - 2016 Biga Belediyesi Tüm hakları saklıdır.