Devecilik Kültür ve Deve Güreşleri Federasyonu 2017-2018 deve sezonu takvimine de giren Yılın En Büyük Deve Güreşleri bugün (3 Şubat) develerin şehir turu ile başladı.

 

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık’ın himayesinde ve Biga Deveciler Derneği katkılarıyla 4 Şubat Pazar günü Çınarlık Mevkii’nde yapılacak güreşler öncesi deve sahipleri havutları giydirilip süslenmiş develeriyle yürüdü.

 

Diyarbakırlı Ekrem Ergün İlkokulu önünden başlayan kortej Muammer Aksoy Caddesi ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde devam etti. Belediye Meydanı’nda son bulan yürüyüş vatandaşlar tarafından ilgi ile izlendi. Ardından en güzel deve seçimi yapıldı.

 

Birinciliği Aydın Bodrum’dan gelen ‘Kara efe’ isimli deve elde etti. Deve sahipleri Müjdat Korak ve Saim Turan´a Biga Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Zafer Taşkın tarafından altın havan hediye edildi.

 

Türkiye´nin önemli başpehlivan develerinin Biga´da arenaya çıkacağını belirten Zafer Taşkın, "Tüm katılımcılara başarılar diliyorum" dedi.

 

İkinci güzel deve seçilen İzmir Parsa’dan Vabis’in sahibi İsmail Buluç’a Biga Belediye Meclis Üyesi Ünal Tekeli ve üçüncü en güzel deve seçilen Biga’dan Yörükoğlu 17’nin sahibi İsmail Eker’e ise Biga Kent Konseyi Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Sedat Şahin kupalarını hediye etti.

 

Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinin en önemli organizasyonları arasında yer alan ve her çatımın binlerce kişi tarafından izlendiği deve güreşleri yarın 70 çift baş pehlivan devenin katılımıyla Çınarlık Mevkii’nde gerçekleşecek. Bu yıl güreşler,‘Tek Teke Bağ Bağa Çatal Kapana Güreşecekler’ sloganıyla gerçekleşecek. Bodrum’dan Bayramoğlu Şah Burakhan, Çine’den Kamil Tuncer’in kafilesi, Aydın’dan Karapınar, İzmir Parsa’dan Vabisler, Kamil Özerler gibi ünlü develer ve sahipleri Biga’da olacak.

 

 

  • En Güzel Deve Bodrum’dan ‘Kara Efe’
  • En Güzel Deve Bodrum’dan ‘Kara Efe’
  • En Güzel Deve Bodrum’dan ‘Kara Efe’
  • En Güzel Deve Bodrum’dan ‘Kara Efe’

 
 
 
Copyright© 2004 - 2016 Biga Belediyesi Tüm hakları saklıdır.