Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla adayları tercih heyecanı sardı. Biga Belediyesi ve Biga İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Biga Belediye Meydanı'nda kurulan stantta uzmanlar öğrencilere ve ailelerine ücretsiz olarak danışmanlık yapıyorlar.


Eğitimciler Aydın Mavi, Erkan Özden, Fikret Can ve Refik Küçük'ün yanı sıra Biga Belediyesi Psikolojik Danışmanı Ece Nur Öztürk; 17-26 Temmuz tarihleri arasında 09:00-17:00 saatlerinde üniversite tercihleri konusunda öğrenci ve aileleri için destek olmaya devam edecekler.


Tercih döneminin sınav süreci kadar önemli olduğunu ifade eden Biga Belediyesi Psikolojik Danışmanı Ece Nur Öztürk tercih yapacaklara şu tavsiyelerde bulundu:


"Tercih yapacak tüm üniversite adaylarına kolaylıklar diliyorum. Çünkü sınavdan daha zor, stresli, meşakkatli bir dönemdeler. Bu yüzden tercih yaparken ilk olarak sakin kalmak ve kaygıyı en aza indirmek gerekiyor. Daha sonra adayların kendilerini, kişisel özelliklerini iyi analiz etmeliler. Bu süreçte çevrenin 'Herkes yapıyor, sen de yaparsın' gibi dayatmalarına kulaklarını kapatmaları gerekiyor. Çünkü bir gün değil, her gün yapacakları bir meslekle ilgili eğitim alacaklar.


'Gideyim de neresi olursa olsun' diye düşünüp hareket etmemek gerekir. Bir an önce üniversiteli olmak, kendi ayaklarının üstüne basmak istemeleri çok normal. Fakat bir şehir için, yapamayacakları bir meslek için bu düşüncede olmak çok yanlış. Ortalama 60 ve üstü yaşlara kadar yaşayacak bir insan için bir sene beklemek, istediği meslek için hazırlanmak asla kayıp değildir. Ne demiş Konfüçyüs; Sevdiğin işi yaparsan bir gün bile çalışmış sayılmazsın!"

 

 

 

  • Üniversite adayları için tercih desteği

 
 
 
Copyright© 2004 - 2016 Biga Belediyesi Tüm hakları saklıdır.