YALAN VE İFTİRAYA KARŞI

BASIN AÇIKLAMASI

 

Basına ve kamuoyuna;

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen 173 firmaya ait 282 parti ürünü 23 Mart 2018 tarihinde açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde, taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları ilan edildi.

 

Bugün (26 Mart 2018, Pazartesi) yayınlanan Onsekizeylül adlı zımbalı yayında yer alan 'Develeri Güreştirdiler Domuz Eti Yedirdiler" başlıklı metindeki önyargı ve kara propaganda dışında bir konuya hizmet etmeyecek ve toplumda infial yaratabilecek ifadeleri şaşkınlıkla okuduk.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yayınladığı listede yer alan Vardar Ege Et ve Et Ürünleri adlı firmanın ısıl işlem görmüş dana sucuklarında domuz eti tespit edildiğine yer verilmiştir.

Biga Belediye Başkanı İsmail Işık himayesinde ve Biga Devecilik Kültürü ve Deve Sevenler Derneği katkılarıyla 4 Şubat 2018 tarihlerinde bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Deve Güreşleri'nde ise Aytaç Vardar Sucuk İmalatı'nın Vardar Efe Et ve Et Ürünleri bandrollü firmasının deve sucukları satılmıştır. Bakanlıkça dana eti satışı sakıncalı bulunan Vardar Ege Et ve Et Ürünleri Biga’da satış yapmamış, Vardar Efe Et ve Et Ürünleri adlı firma Biga’da deve sucukları satmıştır. Yani etkinlikler sırasında satılan  deve sucukları Vardar Ege Et ve Et Ürünlerine ait değil, Vardar Efe Et ve Et Ürünleri’ne aittir. Örneğin ülke genelinde çok sayıda deve güreşlerine katılan ve deve sucuğu satan firma, açıklamadan 2 gün sonra, 25 Mart 2018 Pazar günü, Bayramiç’te yapılan deve güreşlerinde de deve sucuğu satmıştır. Bakanlıkça yapılan açıklamada da görüldüğü gibi, ilgili firmanın, satışı yapılan ürünlerine işaret eden herhangi bir uyarı ya da tespit yer almamaktadır.

Yine aynı zımbalı yayında; "Satış için Biga Belediyesi'nin yer gösterdiği firmanın ürünleri herhangi bir denetimden geçmemiş güreşler sırasında sağlıksız olduğu basına yansımıştı" ifadeleri yer almaktadır. Oysa Deve Güreşleri başlamasına 3 gün kala satışına izin verilmiş ve firma ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Biga İlçe Müdürlüğü'nden gelen ekipler, ilgili firmanın sucuklarından numuneler almış ve deve sucuklarının satılmasında herhangi bir sorun görmemişlerdir. Dolayısıyla bu firmaları açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili Biga İlçe Müdürlüğü, gerekli incelemeleri gerçekleştirmiş ve halk sağlığına tehdit oluşturabilecek herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı bilgisini paylaşmıştır. Ki son yıllarda olması gerektiği gibi gıda denetimleri çok ciddi bir şekilde yürütülmektedir. İlgili bakanlıkça, ilk kamuoyu duyurusunun yapıldığı 2012 yılından bu yana 769 firmaya ait 1605 parti ürün tüketicilerin bilgisine arz edilmiştir.

 

İlgili haberde yer alan 'domuz eti yedirmişler', 'Bigalıların sağlığı ile oynadılar', 'Domuz eti kattığı ortaya çıktı', 'Bir hafta boyunca domuz eti yedirdiler' gibi kesinlik ifade eden ancak, hiçbir bilgi veya belgeye dayanmayan, araştırmadan ve soruşturmadan yazılan metindeki yanlışlar düzeltilemeyecek kadar çoktur.

 

İlgili zımbalı yayının birinci sayfa fotoğrafında Biga Belediye Başkanı İsmail Işık'ın kullanılması, haber içeriğinde yer alan gerçeği yansıtmayan iddiaların gerçekmiş gibi sunulması, bu yayını hazırlayanların amaçlarını da deşifre etmektedir. Toplumda infial yaratabilecek konuların nasıl haber yapılacağını gazeteciler bilir. Oysa söz konusu zımbalı yayın resmi literatüre göre gazete olmadığı gibi, künyesi incelendiğinde gazetecilik gibi önemli bir görevi icra edebilecek yeterliliğe sahip bir isim de bulunmamaktadır.

Biga'da bilinen en eski deve güreşlerine ait fotoğraf 1935 yılına aittir. 2004 Yerel Seçimleri sonrası geçtiğimiz dönemde de Biga’da Deve Güreşleri gerçekleştirilmiştir. Biga'nın kültüründe deve güreşleri olmadığını iddia etmek cehaletle açıklanabilir. Kişisel hırslarla, önyargılarla ve hayali ifadelerle yazılan metinlerin artması, son dönemde dikkatimizden kaçmamaktadır. Ancak 'Halkın sağlığını düşünüyormuş' gibi yaparak Başkan Işık üzerinden kara propaganda faaliyeti yürütmek ise pek karşılaştığımız türden bir çaba değildir.

 

Tüm bu açıklamalar ışığında, kara propaganda amacı taşıyan ve hayali ifadelerle bezeli zımbalı yayınla ilgili gerekli hukuki işlemleri başlattığımızı kamuoyuna saygıyla duyurur, tüm halkımıza bu tür ‘çamur at izi kalsın’ amacı taşıyan kara propaganda faaliyetlerinden kendilerini korumalarını tavsiye ederiz.

 

Biga Belediyesi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

 

  • YALAN VE İFTİRAYA KARŞI  BASIN AÇIKLAMASI
  • YALAN VE İFTİRAYA KARŞI  BASIN AÇIKLAMASI
  • YALAN VE İFTİRAYA KARŞI  BASIN AÇIKLAMASI

 
 
 
Copyright© 2004 - 2016 Biga Belediyesi Tüm hakları saklıdır.